zpět na články
Jako první v ČR jsme implementovali SAP Joule. ČD Cargo využije asistenta umělé inteligence pro vývoj aplikací.
„V ČD Cargo ve spolupráci s partnery aktivně vyvíjíme Fiori aplikace. Potřebovali jsme zvýšit efektivitu vývojářských týmů, abychom se stejně velkým týmem dokázali vyvíjet rychleji více aplikací. Rozšíření vývojářského týmu, zapojení více vývojářů a SAP konzultantů se ukázalo jako finančně a organizačně náročné. Naši pozornost proto upoutaly nástroje z rodiny SAP Joule. Společně s ČD – Informační Systémy a Consulting Company Novasoft jsme se pustili do pilotního projektu, kterým chceme ověřit přínosy pro vývoj Fiori aplikací prostřednictvím nástrojů umělé inteligence,“ říká Petr Drozd ze společnosti ČD Cargo.
První v České republice
ČD Cargo motivoval k zavedení generativní AI zejména pomalý vývoj Fiori aplikací. Nástroj pomůže společnosti například navrhnout datový model a aplikační logiku na základě zadání prostřednictvím textových promptů. To vývojářům šetří čas a pomáhá předcházet častým chybám. K implementaci SAP Joule pro vývoj aplikací se ČD Cargo odhodlala jako první firma v České republice.
„Pokud chceme inspirovat společnosti v České republice, aby objevovaly nové možnosti a přicházely s vlastními nápady, jak zefektivnit své fungování, je důležité hledat oblasti, kde inovace přinášejí přidanou hodnotu. Nemá cenu čekat – začněme prvním krokem a navzájem si sdílejme zkušenosti. Všichni se to učíme za pochodu. SAP Joule je příkladem technologie, která pomáhá zjednodušit složité procesy a týmům umožňuje rychleji přinášet inovace na trh. V ČD Cargo tento nástroj s generativní AI používají jako první na tuzemském trhu a těší mě, že už nyní máme hmatatelné výsledky,“ uvádí Hana Součková, generální ředitelka SAP ČR.
Umělá inteligence jako vývojář
Prvním krokem spolupráce společností ČD Cargo, Consulting Company Novasoft, ČDIS a SAP bylo vytipování vhodného use case pro PoC (proof of concept) tak, aby jej umělá inteligence zvládla pojmout a vytvořit aplikaci. Během tvorby se vývojáři potýkali s řadou technických omezení, která museli reflektovat při formulaci zadání. Po zmapování možností SAP Joule se potvrdilo, že AI s tvorbou PoC náležitě pomohla. Závěrem bylo zjištění, že ačkoli jsou dnes již nástroje AI v značném rozmachu a všichni jsme jim vystaveni na denní bázi, je nutné nemít přehnaná očekávání. Zároveň platí, že AI je opravdu rychlejší než vývojář. Je však nutné mít na paměti, že tato technologie není všemocná a je nutné mít předem dobře rozmyšlené, jak konstruovat prompty tak, abychom se dočkali očekávaného výsledku.
„SAP Joule je zaměřený na podnikové aplikace a ekosystém SAP, protože má přímou integraci se stávajícími nástroji. Je tedy například hluboce propojený se SAP Build a dalšími klíčovými systémy jako ERP, CRM, SCM aj. To umožňuje SAP Joule poskytovat odpovědi na základě živých dat a v kontextu konkrétních podnikových procesů, což dovoluje snadnější implementaci přímých akcí, jako je vytváření workflow nebo generování reportů na základě aktuálních dat. V rovině vývoje to znamená, že i populární ChatGPT by sice při vývoji mohl rovněž asistovat, odpovědi však nebudou tak fundované. A co je nejdůležitější, SAP Joule je integrovaný přímo ve vývojářských nástrojích a rozumí kontextu mnohem lépe než obecný jazykový model,“ vysvětluje Milan Kryl, SAP vývojář ve společnosti CCNovasoft.